POSZT 2015
2015. március 10., 06:16
Kiderült a 15. POSZT versenyprogramja
A hazai színházi szakma legrangosabb seregszemléjét idén június 4. és 13. között rendezik Pécsett. A fesztivál díszvendége Udvaros Dorottya lesz.
A POSZT 2015 évi válogatói, Balogh Tibor és Perényi Balázs 2014. március 1. és 2015. március 6. között hozzávetőleg 49. 000 km-t utazott kerékpárral, vonattal, autóval és mikrobusszal. A válogatók olykor megosztották egymás között a feladatokat, majd kölcsönösen felhívták a figyelmet a különösen érdekesnek tartott produkciókra. Munkamegosztásban összesen 235 előadást láttak – ebből 75-öt egyikük vagy másikuk –, előre kikötötték azonban, hogy a versenyprogramba csak olyan produkció kerülhet, amelyet mindketten megnéztek.
Saját bevallásuk szerint a magyarázat arra, hogy az élvonalbeli színházak szinte valamennyi bemutatóját látták az, hogy a magyar színházi élet Budapest-központú. Tekintetük azonban máshova is elért: kellemes tapasztalatokkal gazdagodtak a József Attila Színházban (3) és a Gózon Gyula Színházban (2), vagy a közlekedési szempontból budapestinek számító Budaörsi Latinovits Színházban (2).
Elmondásuk szerint megkülönböztetett figyelemmel fordultak a nagy hagyományokkal bíró vidéki műhelyek felé: Miskolcon ötször, Debrecenben, Szegeden és Veszprémben négyszer jártak, de a háromszori vizitek is jellemzőbbek voltak, mint a kétszeriek vagy az egyszeriek. Balogh Tibor főként a vidéki állandó színházakra összpontosított, míg Perényi Balázs a gyermek-, báb-, nevelési és alternatív színházkultúra irányába tájékozódott. A határon túli társulatok előadásait – részben – együtt látogatták a kisvárdai és a Thália színházbeli programválogatókkal, erdélyi utazásaikkal azonban nem volt szerencséjük, több előadás elmaradt.
Előzetesen nem kötöttek ki válogatási elveket, de elfogadhatónak találták, hogy egy társulat több produkcióval, vagy egy rendező több munkával is képviseltesse magát, ha a teljesítménye ezt indokolja. A válogatás eredménye mutatja, két színház két-két darabbal jelentkezik. A válogatók szerint a 2014. március 1. és 2015. február 28. közötti időszakban nem születtek "abszolút megkerülhetetlen előadások", annál több volt ugyanakkor a magas színvonalon létrehozott, vitára ösztönző produkció.
A 14-ből 8 produkció közös akarattal került a versenyprogramba, míg 3 produkció Balogh Tibor akaratából, 3 előadás pedig Perényi Balázs akaratából.
A 2014. március 1. és 2015. február 28. között bemutatott előadások közül a következők kerültek be a 2015. évi POSZT versenyprogramjába.
Itt a versenyprogram:
NAGYSZÍNHÁZ:
A válogatók közös javaslatára:
Hamlet – Örkény István Színház, Budapest
Írta: William Shakespeare Rendezte: Bagossy László
Erdély - Tündérkert – Miskolci Nemzeti Színház
Írta: Móricz Zsigmond Rendezte: Keszég László
Vitéz Mihály – Weöres Sándor Színház, Szombathely
Írta: Székely Csaba Rendezte: Béres Attila
Perényi Balázs javaslatára:
Bánk bán – Újvidéki Színház
Írta: Katona József Rendezte: Urbán András
e föld befogad avagy számodra hely - Örkény István Színház, Budapest
Szerzők: Kovács Márton –Mohácsi testvérek Rendezte: Mohácsi János
Balogh Tibor javaslatára:
A Mester és Margarita – Csokonai Nemzeti Színház, Debrecen
Írta: Mihail Bulgakov Rendezte: Rusznyák Gábor
Koldusopera – Békéscsabai Jókai Színház
Szerzők: Bertolt Brecht–Kurt Weill Rendezte: Katkó Ferenc
KAMARA- vagy STÚDIÓSZÍNHÁZ:
A válogatók közös javaslatára:
Szigorúan ellenőrzött vonatok – Csiky Gergely Színház, Kaposvár
Írta: Bohumil Hrabal – Bérczes László, Kiss Mónika Rendezte: Bérczes László
Meggyeskert – Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy
Írta: A. P. Csehov Rendezte: Sardar Tagirovsky
Heilbronni Katica – Szputnyik Hajózási Társaság, Budapest
Írta: Heinrich von Kleist Rendezte: Kovács D. Dániel
Felülről az ibolyát – Stereo Akt, Budapest, Trafó, Budapest
Írta: STEREO Akt Rendezte: Boross Martin
Wilhelm-dalok – Jel Színház
Írta: Tolnai Ottó Rendezte: Nagy József
Perényi Balázs javaslatára:
Brand – Nemzeti Színház, Budapest
Írta: Henrik Ibsen Rendezte: Zsótér Sándor
Balogh Tibor javaslatára:
Isten ostora (Bánffy Miklós: A nagyúr című műve alapján) – Nemzeti Színház, Budapest
Rendezte: Vidnyánszky Attila
Kihirdették a Városmajori Színházi Szemle versenyprogramját
A Bernarda Alba háza, Édes Anna, Magyar Elektra, Figaro házassága, Tóték, Vitéz Mihály és az Istent a falra festeni című előadások szerepelnek a Budapesti Nyári Fesztivál szezonnyitó Színházi Szemléjén a Városmajori Szabadtéri Színpadon, ahol a vidéki színházak legjobb szórakoztató előadásait mutatják be.
Június 18. és július 10. között rendezik meg idén a Városmajori Színházi Szemlét, melynek versenyprogramjába hét nem budapesti színház egy-egy előadását válogatta be a 2014 márciusa óta bemutatott új produkciókból Jászay Tamás kritikus és Miklós Melánia, a színház művészeti és kommunikációs munkatársa, közel ötven produkció megtekintése alapján.
Bán Teodóra, a Szabad Tér Színház igazgatójának elmondása szerint a főváros két nagymúltú nyári színházában, a Városmajorban és a Margitszigeten három hónap alatt több mint száz programot kínáló Budapesti Nyári Fesztivál évről évre meghatározóbb helyet foglal el Budapest kulturális életében. „Ez többek között annak köszönhető, hogy nagy hangsúlyt fordítunk a fesztivál előkészítésére. Friss, minőségi és gondosan válogatott programot kínálunk a budapestieknek és az ide látogató vendégeknek, amiben a szezonnyitó Színház Szemlének is nagy szerepe van. Nagyon fontos számunkra a nézők visszajelzése, ezért idén is számítunk rájuk annak eldöntésében, hogy kik lesznek a legjobbak a legjobbak között” – nyilatkozta a fesztiváligazgató.
Tóték - Miskolci Nemzeti Színház (fotó: Éder Vera)
A Színházi Szemle vállalt célkitűzése, hogy a kőszínházak zárása utáni időszakban a nyári színház kategóriáját tágítva, a minőségi szórakoztatás jegyében kínáljon valódi színházi élményt a közönségnek. Miklós Melánia szerint: „Sok jó előadást láttunk, ami újra megerősített bennünket szervezőként is abban, hogy érdemes odafigyelni a vidéki színházakban folyó munkára. Jó lenne többet utazni, azonban ez jelentős anyagi és időbeli ráfordítással jár, amit kevesen tehetnek meg. Ezért mi elhozunk egy csokornyit az ország szerintünk legjobb előadásaiból Városmajorba, remélve, hogy a közönségnek is tetszeni fog.”
A válogatók most is azokat az előadásokat keresték, amelyek kiemelkednek a kínálatból, ugyanakkor fontos dolgokat mondanak a körülöttünk lévő világról. „A szórakoztatás nem feltétlenül nevetés, az idei program éppen azt bizonyítja, hogy a klasszikusokat is el lehet újszerűen mondani, illetve lehet velük újat mondani, ami adott esetben szórakoztató. A beválogatott előadások mindegyike jól ismert, múltbéli, mitikus történetet dolgoz fel, illetve hangszerel át mai ritmusban, ami a két új, kortárs darabra, a debreceni Istent a falra és a szombathelyi Vitéz Mihályra is igaz” – állítja Jászay Tamás.
Bernarda Alba háza - Békéscsabai Jókai Színház (fotó: A-Team)
A 2015. évi Városmajori Színházi Szemle programjában megtekinthető előadások:
García Lorca: Bernarda Alba háza – Békéscsabai Jókai Színház, rendező: Béres László
Kosztolányi Dezső: Édes Anna – Csíki Játékszín, Csíkszereda, rendező: Lendvai Zoltán
Beaumarchais: Figaro házassága – Győri Nemzeti Színház, rendező: Erdeős Anna
Mészáros Tibor: Istent a falra festeni – Csokonai Nemzeti Színház, Debrecen, rendező: Mészáros Tibor
Bornemissza Péter nyomán Háy János: Magyar Elektra – Csiky Gergely Színház, Kaposvár, rendező: Horváth Csaba
Örkény István: Tóték – Miskolci Nemzeti Színház, rendező: Béres Attila
Székely Csaba: Vitéz Mihály – Weöres Sándor Színház, Szombathely, rendező: Béres Attila
Szemlén kívül bemutatják még a Balfék című előadást, amely Feydeau A hülyéje címen ismert vígjátéka Mohácsi János rendezésében a Kecskeméti Katona József Színházból, Örkény István Kulcskeresőkjét a Veszprémi Petőfi Színházból Kéri Kitty rendezésében, valamint Neil Simon Furcsa pár című vígjátékát, Pelsőczy Réka rendezését a székesfehérvári Vörösmarty Színházból.
A programot idén is szakmai és közönség zsűri kíséri figyelemmel, a díjkiosztóra szeptember elején kerül sor. A Városmajori Színházi Szemle a budapesti nyár és fesztiválszezon kiemelkedő közösségi eseménye, ahol nem csak a szakma képviselői találkoznak egymással, hanem a nézők is aktív részeseivé válhatnak a fesztiválnak: a szervezők újdonságként bevezetik a szemle-bérletet, blogírókat keresnek és hamarosan névadó pályázatot is hirdetnek. Érdemes tehát figyelni a színház kommunikációs csatornáit, honlapját, hírlevelét és közösségi oldalait.
« Vissza az előző oldalra!